Categories
Katalizatorius

Kas yra katalizatorius?

kas yra katalizatorius

Katalizatorius

Kalbant apie automobilius, katalizatorius yra įtaisas/prietaisas, naudojamas vidaus degimo variklio išmetamosioms dujoms sumažinti kenksmingų teršalų kiekį. Dažniausiai automobiliuose naudojamas katalizatorius yra katalizatorius, kuris paprastai yra pagamintas iš keraminio arba metalinio pagrindo, padengto tauriųjų metalų, tokių kaip platina, paladis ir rodis, sluoksniu.

Kai išmetamosios dujos praeina pro katalizatorių, taurieji metalai katalizuoja kenksmingų teršalų virtimą mažiau kenksmingais. Trys pagrindiniai teršalai, su kuriais susiduria kataliziniai konverteriai, yra šie:

  • Anglies monoksidas (CO): Toksiškos dujos, kurios gali sukelti galvos skausmą, pykinimą ir galvos svaigimą. Katalizinis konverteris oksiduoja CO į anglies dioksidą (CO2) – daug mažiau kenksmingas dujas.
  • angliavandenilius (HC): Nesudegę degalai ir kiti organiniai junginiai, kurie gali prisidėti prie smogo susidarymo. Katalizinis konverteris suskaido HC į anglies dioksidą ir vandens garus.
  • Azoto oksidai (NOx): Tai grupė teršalų, kurie sukelia rūgštų lietų, smogą ir kvėpavimo takų sutrikimus. Katalizinis konverteris NOx suskaido į azotą (N2) ir deguonį (O2), kurie yra nekenksmingos dujos.

Nuo kada privalomas katalizatorius automobilyje?

Nuo 1975 m. pagal Švaraus oro įstatymą katalizatoriai privalomi visuose naujuose JAV ir EU automobiliuose. Jie taip pat naudojami daugelyje kitų pasaulio šalių. Tačiau kai kuriuose regionuose, pavyzdžiui, Azijoje ir Afrikoje, kataliziniai konverteriai naudojami ne taip plačiai dėl didelės kainos.

Kokios problemos su katalizatoriais?

Nors katalizatoriai sėkmingai mažina kenksmingų automobilių išmetamų teršalų kiekį, jie nėra tobuli. Pavyzdžiui, jie gali blogiau veikti esant žemai temperatūrai, be to, jiems gali pakenkti tam tikri degalų priedai arba benzinas su švinu ar kitomis priemaišomis. Be to, laikui bėgant jie gali užsikimšti nesudegusių degalų ir kitų teršalų nuosėdomis, todėl jų veiksmingumas gali sumažėti.

Nepaisant jų trūkumų, katalizatoriai atliko svarbų vaidmenį mažinant automobilių oro taršą, ir jie tebėra svarbi šiuolaikinių automobilių technologijų sudedamoji dalis. Pastaraisiais metais vis labiau domimasi naujų tipų katalizatorių ir technologijų, galinčių dar labiau sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir padidinti vidaus degimo variklių efektyvumą, kūrimu

Daugiau informacijos apie katalizatorius ir jų problemas rasite: katalizatoriai